David Antón și Irene Nicolás obțin medalia de argint la Campionatul Mondial de Șah din categoria lor

Anul 2013 s-a încheiat cu o veste excelentă pentru sport șah spaniol pentru că tocmai a sărbătorit Campionatul Mondial U-8 la U-18 în orașul Al Ain din Emiratele Arabe Unite și pe lângă asta, patru jucători spanioli au terminat în primii zece clasament, David Anton cu 8 puncte e Irene Nicolás cu 8,5 au câștigat campionatul mondial în categoriile respective. În imagine puteți vedea ambii jucători, maeștri internaționali, cu medaliile de argint cu antrenorul lor David Martínez Martín, profesor internațional din 2006 și lucrează în șah cu un șef. David îi antrenează pe David Antón și Irene Nicolás.

După cum ne-a spus recent Miguel Illescas, David Antón este una dintre marile promisiuni ale șahului din Spania și, împreună cu Irene, sperăm că pot da multe titluri și multe succese sportive. Din câte am reușit să citesc în presă, în numeroasele site-uri de șah specializate care există pe internet și prin concluziile extrase din interviul cu Miguel Illescas, șahul din Spania are o sănătate foarte bună, deși provocarea constă în consolidarea acestui potențial mare Au acești tineri și îi determină să concureze și să performeze la cel mai înalt nivel. Și asta necesită investiții și mult angajament.

Irene Nicolás și David Anton S-au născut în Murcia, deși cred că David locuiește în Madrid și Irene în Alicante. În Cupa Mondială Irene a câștigat opt ​​partide, a pierdut două și a semnat tabele într-un alt joc, adică, pe lângă câștig, arată mult curaj și capacitate de a concura.

Vom fi foarte atenți la evoluția acestor doi mari sportivi și mulți alții care își scriu numele pentru turnee naționale și internaționale, unde există o calitate excelentă. Și ne dorim ca unii dintre ei să fie încurajați să încerce să devină unul dintre acei jucători extraordinari care contribuie la reînnoirea peisajului sportiv spaniol care, în opinia mea, este dedicat excesiv unui singur sport.